İsdemir’de Toker Özcan Dönemi

2837

İsdemirde yeni dönem başlıyor.
Bir suredir Gnl. MDR. Kim olacak diye degisik isimler ortaya atilsada hic biri tutmamisti.
Isdemir A.Ş. nin yeni Gnl. Mdr.ü okurken burs aldigi fabrikaya genel müdür olan başarılı isim Toker ÖZCAN oldu.
Ekonomik durumu orta düzeyde olan 5 çocuklu bir ailede büyüdüğünü belirten Toker Özcan, “ODTÜ’de 1988’de 1’inci sınıfta okurken burs arayışına girdim. Sabancı Ailesi ve SASA ile tanışmam o döneme rastlar. Sabancı Holding’in iki türlü bursu vardı. Bir burs, üniversite sınav sonucuna göre, bir burs da okul başarınıza göre veriliyordu. İkinci tür bursu alırsanız, Sabancı şirketlerinde kurs aldığınız dönem kadar çalışma şartı vardı. Ben de 3 yıl süreyle bugünün asgari ücreti kadar burs aldım ve okul bittikten sonra makine mühendisi olarak 1992’de işe başladım. Bugune deginde SASA’da çalışıyordum” diye konuştu.

KARİYER SERÜVENİNİ ANLATTI

Firmada makine mühendislerinin genellikle bakım bölümünde çalıştığını ancak kendisinin yatırım bölümünü tercih ettiğini ifade eden Toker Özcan, şöyle konuştu:

“O dönem fabrika içinde Amerikalılar ile birlikte ayrı bir kimya tesisi kuruluyordu. Bu bölüm yapılınca orada yöneticilik yaptım. İlk yöneticilik deneyimim de bu oldu. Çalıştığım birim, suni pamuk yani insan yapımı pamuk üretiyordu. Bu görevden sonra ben işin plastik ve kimya kısmıyla ilgili başka bir göreve atandım. 2000’de SASA, İngiliz Dupont firması ile evlilik yaptı. Adı DupontSA oldu. Bu nedenle Almanya ve İngiltere’de de fabrikalarımız oldu. Bu süreçte İngiltere’deki fabrikada yöneticilik yaptım. 2007’den sonra görevim strateji ve iş geliştirme oldu. Asya’dan gelen haksız rekabetten çok zorlanıyorduk. İş içeriğimizi değiştirme ihtiyacı hissettik. Teknolojisi yüksek, Avrupa’ya satılabilir ürünlere yöneldik. 2009’da da Satış Pazarlama Direktörü olarak atandım. Ciromuz bir yılda 2.5 kat arttı. Yani 60 milyon euro olan ciroyu, yaklaşık 150 milyon euro seviyesine çıkarttık.
2012 yılı 1 Temmuz itibariyle de fabrikaya Genel Müdür olarak atandım.”
Diye konustu.

CEVAP VER