YİĞİDİ ÖLDÜRECEKSEK, HAKKINI İNKAR ETMEYELİM

1241

Yazmayım diyorum, olmuyor…
Gerçekleri yazınca bazılarının zoruna gidiyor veya hemen bir kulp bulmaya çalışarak algı oluşturmaya çalışıyorlar.
Ama yapacak bir şey yok.
Önce Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’tan başlayalım.
Bildiğiniz gibi bir dönem Antakya Belediye başkanlığı yaptı. Ardından 2014 yılı Mart ayında yapılan mahalli idareler seçiminde Hatay Büyükşehir Belediye başkanlığına seçildi.
Görev alanı daha da genişledi ve deyim yerindeyse bir enkazı devir aldı. İlk önce Hatay’ın altyapı sorununa el attı. Altyapı çalışmalarının zor olduğunu biliyordu, ama her şeyi göze alarak düğmeye bastı, çalışmalar için start verdi.
Sadece altyapı sorununa değil, bununla birlikte Hatay’ın dört bir yanına hizmet götürmeye çalıştı. Bu çalışmaları tabi ki bazılarını rahatsız ediyordu. Savaş’ı halkın gözünde itibarsızlaştırmak için malzeme arayanlar bile vardı, ancak malzeme bulmak zordu..
Bir yandan da arkasından iş çevirenlerle mücadele ederek, adımlarını sağlam atmak için elinden geleni yapıyordu.
2015-2016 yılı kış mevsiminde fazla yağmur yağışı olmaması 2016 yılının yaz aylarının kurak geçmesine neden oldu ve Asi Nehri susuz kaldı. Savaş’a vurmak için malzeme arayanlara gün doğdu ve Savaş yerden yere vuruldu. Savaş Asi Nehri sorununu çözeceğine söz vermesine rağmen algı operasyonlarını yöneten bazı fırsatçılar halkı isyana sürüklemeye devam ettiler.
Bu arada altyapı çalışmalarından kaynaklanan içme suyu sorunu da ortaya çıkınca, fırsatçılara daha fazla gün doğmuş oldu ve buradan da Savaş’a saldırarak halk nezdinde itibarsızlaştırmaya çalıştılar.
Elbette ki içme suyu memleketin en önemli sorunlarından biriydi, ama altyapı çalışmalarının olduğunu bile bile halkı kışkırtmaya çalışanların bir kez daha yüzleri kara çıktı.
Hatay’da altyapı çalışmalarının devam ettiği şu günlerde hava şartları nedeniyle asfaltlanamayan yol sorunu gündeme geldi. Bunu bile malzeme yaptılar ve özellikle sosyal medya üzerinden bir takım çalışmalar yürüttüler..
Ancak havaların iyi olmasıyla birlikte HBB Fen İşleri Daire Başkanlığı kolları sıvadı ve zaman kaybetmeden yol asfaltlanama çalışmalarına başlayarak bu sorunun da ortadan kalkmasını sağladı.
Fırsatçılar şimdi pusuya yattılar, yeni malzemelerin çıkmasını beklemeye koyuldular.
Asıl işin enteresan tarafına gelecek olursak; milletvekillerinden kimse bahsetmiyor.
Bu ilin bir belediye başkanına saldıranlar ve her türlü algı operasyonlarını oluşturanlar, bir projeye dahi imza atamayan vekilleri hiç gündeme bile getirmiyorlar.
Gelişmiş şehirlere bakın… O şehirlerde Milletvekillerinin parti veya siyasi görüş gözetmeksizin şehrin belediye başkanları ile birlik beraberlik içerisinde hareket ettiklerini görmek o kadar da zor değil.
Biz Hatay’da bırakın 10 vekili, bir kaç tanesini bile bir araya getiremiyoruz. Yıllardır devam eden bir çok sorunu sadece Savaş’ın çözmesini beklemek doğru değil, ama yiğidi öldüreceksek hakkını da inkar etmememiz gerekiyor. Allah var tek başına da olsa elinden geldiğinin fazlasını yapmak için çaba sarf ediyor.
Ne yazık ki bazı sivil toplum kuruluşu liderleri de aynen milletvekilleri gibi kendi koltuklarını sağlama alma derdindeler. Herkes elini taşın altına koyuyormuş gibi yapıyor, ama birçoğu hikayeden mansur. Lafa gelince mangalda kül bırakmayanların, işin perde arkasında kebap sefası yaptıklarını da iyi biliyorum.
Aslında Hatay Halkı da neyin ne olduğunu çok iyi biliyor.
…Ve işte bu yüzden algı operasyonları da amacına ulaşmıyor.
Yani anlayacağınız; ne yaparlarsa yapsınlar, amacı sadece hizmet etmek olan Savaş’ı halk nezdinde itibarsızlaştıramayacaklar.
Şahsen ben CHP’li değilim, ama mesele hizmetse bende Savaş’ın yanındayım.
Koltuk sevdalıların yanında yer alacağıma, bir memleket sevdalısı olarak hizmet adamının yanında yer almayı tercih ederim.
Siz ancak pusuya yatın, fırsat kollayın.
Başka işe yaramayın.!
Mustafa Zeki Oğur

CEVAP VER