Kırıkhan’daki Dev Tesisin İlk Kademesi Faaliyete Geçti.

934

Kırıkhan
HATSU, Kırıkhanlılara hizmet verecek olan ve finansmanı Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan sağlanan Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Bugüne ve geleceğe kaliteli, sağlıklı bir yaşam olanağı sağlama hedefiyle çalışmalarını sürdüren Genel Müdürlük, 10 milyon 335 bin TL değerinde olup yapı denetimi Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığı ile İller Bankası Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan tesisin birinci kademesinin tamamlanarak atıksu almaya başladığını duyurdu.

Yaşam alanlarını koruma ve tertemiz şekilde nesilden nesile aktarmayı planladıklarının altını çizen İdare, tesisin yapımında 2011 yılı nüfusu dikkate alınmış olup daha sonra Suriyeli vatandaşların göçünden kaynaklı nüfusun hızlı bir şekilde artışı ile birinci kademe kapasitesinin yeterli gelmeyeceği anlaşıldığını bildirerek, ikinci kademe havuzlarının inşaatına başlanıldığını kaydetti.

Söz konusu tesisin ilk aşamasında günde 12 bin 250 m3 atıksu arıttığını aktaran HATSU, ikinci kademenin tamamlanması ile de günde 18 bin m3 atıksuyun arıtımını sağlayacak kapasiteye ulaşacağını aktararak, tesiste evsel atıksuların “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” kriterlerine uygun arıtımı sağlanarak yaklaşık %90 giderim verimi ile Asi Nehrine dökülen Karasu Deresi’ne deşarj edileceğini bildirdi.

İdare ayrıca, çevre ve halk sağlığına yönelik yapılan yatırımlar arasında İskenderun(Denizciler), Samandağ, Dörtyol, Reyhanlı, Erzin, Antakya( Serinyol) ve Küçükdalyan-Narlıca atıksu arıtma tesislerinin de yer aldığını kaydetti

CEVAP VER