Payas Tehlikeli Atık!

1169

 
Karabük Bl.Bsk. Rafet VERGİLİ’den şok edecek iddia!
Vergili;
“Karabük, Kayseri, İskenderun ve Aliağa’da faaliyetlerini sürdüren geri kazanım tesisleri tamamen yönetmeliklere aykırı şekilde fabrika atıklarını depolamaktadır.

Bu atıklar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanıltılarak “Tehlikesiz atık” sınıfına alınmış; dolgu malzemesinin yanında, asfalt ve çimento üretiminde kullanılacağı beyan edilmiştir.

Bu tesislerden çıkan atıklar yapılan analizlere göre kesinlikle tehlikeli malzemedir ve bakanlık acilen bu malzemeleri “Tehlikeli atık” sınıfına almalı ve depolamasını ona göre yaptırmalıdır.

Mevcut depolama ile bu tesislerin bulunduğu şehirler büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır. Çünkü her yıl % 5 ile % 10 arası atık madde çevreye yayılmakta; İskenderun, Kayseri, Karabük ve Aliağa halkı ve doğası,  kurşun, kükürt dioksit, baryum, ve çinko oksit yağmurları altında kalmaktadır.  Bu tesislerin depoladığı atıklardan her yıl yaklaşık 10 bin tonu çevreye yayılmakta, insan sağlığı ve tarım alanları büyük zarar görmektedir. İlerleyen yıllarda bu durum tam anlamıyla bir çevre felaketine dönecektir.

 

Çevre ve Şehircilik bakanlığı bu tesisleri ilk etapta kapatmalı, daha sonra uluslar arası standartlara ulaşmasını sağlayarak çalışma izni vermelidir. Bu süreye kadar bu atıklar, bu atıkların çıktığı tesislerde “Tehlikeli atık” sınıfında depolanmalı, çevreye atılmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Bu tesislerin çevre ve insan sağlığı açısından oluşturduğu bir diğer tehlike ise atık sulardır. Bakanlık ÇED yönetmeliğine göre bu tesislerin kendi arıtmalarını yapmaları zorunludur. Ancak en azından Karabük’teki tesisin kendi su arıtmasının olmadığı tarafımızca malumdur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı en kısa sürede bu konuda da gerekli yaptırımları uygulamalıdır”
Dedi.
Payas’taki tesisin en tehlikeli tesis oldugunu da soyleyen VERGİLİ Payas’ta ki bu tesisin zehirli atıkları Amik Ovası’nda bir noktafa depoladihini da acikladi.
Bu konunun takipcisi olmaya devam edecegiz.

CEVAP VER