”ÖLÜM FERMANINI YIRTMAYA GELDİK. ”

654

ÖZÇELİK İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI YUNUS DEĞİRMENCİ VE GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ TEMSA İÇİN TEK YÜREK SLOGANI İLE ADANA’YA ÇIKARMA YAPTI…

Yunus Değirmenci emekçilere ithaafen yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Adana’nın yiğit çalışanları, bayanlar, erkekleri büyükler, küçükler hepinizi saygı ile selamlıyorum.
Ekmek kapımıza kilit vuranlara inat bugün buraya gelen yiğit TEMSA işçilerine selam olsun.
Mavi beyaz yaka demeden bu meydanı dolduran tüm emekçi kardeşlerime selam olsun.
Temsa’nın tedarikçileri kıymetli dert ortaklarımıza selam olsun.
Sabırla mücadele ederek işçilerimizi kaderlerine terkedilmesine izin vermeyen yürekli üyelerimize selam olsun.
Bir işçi iş yerine ve ekmeğine nasıl sahip çıkar tüm Türkiye’ye bunu gösteren yürekli TEMSA işçilerine selam olsun.
Kardeş sendikalarımızın yöneticilerine, üyelerine, özçelik iş sendikasının şuralarına dost ve kardeşlerimize  selam olsun. Böyle bir günde bizleri yalnız bırakmadıkları için her bir adanalı  hemşehrilerime selam olsun. Sevgili kardeşlerim, TEMSA bizim için her şeyden bdaha kıymetlidir. Temsa  bizim için her şeyin üzerindedir. Temsa bizim geleceğimizdir, yarınlarımızdır. Biz TEMSA ile doğduk Temsa ile büyüdük. Temsa’ya kazandırdık TEMSA ile kazandık. Bugüne kadar TEMSA’nın derdinide mutluluğunuda paylaştık. Gün oldu beraber ağladık, gün oldu beraber güldük. Bugün hak etmediğimiz bir tablo ile karşı karşıyayız. İşte bu yüzden diyorum ki gün birlik günü, gün TEMSA’da çalışanların günü, gün Adana’nın ve Türkiye’nin günüdür diyorum. Gün ÖZÇELİK İŞ VE HAK İŞ’in günüdür. TEMSA’yı yaşatmak için gün birlik ve beraberlik içerisinde olma günüdür, Gün emeğimize sahip çıkma günüdür. Bugün buraya ekmek kapımıza vurulan kilitleri kırıp yeni umutlara yelken açmaya geldik. YUNUS DEĞİRMENCİ; ‘’ Bugün buraya TEMSA için yazılmış olan ölüm fermanını yıkmaya geldik. ‘’

Küllerimizden yeniden doğmaya geldik, yıkmaya değil, inşaa etmeye geldik. Evimize yeniden ekmek götürmek için sesimizi Türkiye’ye duyurmaya geldik. Otobüsümüzün tekerine çomak sokanları yaptıkları yanlıştan döndürmeye geldik. TEMSA’nın tüten bacasına çaput tıkayanları, takır takır işleyen fabrikayı paslanmaya mahkum edenlere sesleniyorum; TEMSA işçisi bedeni ile ruhu ile buradadır. TEMSA işçisi dün olduğu gibi bugünde üretmeye hazırdır. TEMSA işçisi TEMSA markasını yaşatmaya, büyütmeye kararlıdır. TEMSA işçisi kazanmaya ve kazandırmaya isteklidir. TEMSA işçisi nasırlı elleriyle TEMSA’yı daha da yükseklere taşımaya taliptir. TEMSA’da bugün yaşanılan bu krizin sorumlularına ve yetkililerine sesleniyorum; Elinizi taşın altına koyun ve bundan korkmayın. İşçilerimizin yaşaması için sorumluluklarınızı yerine getirin. Emek emek büyüttüğümüz TEMSA’nın bayrağını yerden kaldırın. Üretime başlaması için gereğini bir an önce yapın. Emeğinden başka sermayesi olmayan bu fedakar çalışanların feryatlarına kulak verin. Bizlere yapılan yanlış hesapların, atılan hatalı imzaların yükünü daha fazla çekmek istemiyoruz, bizler ekmek kapılarımızın yeniden üretime geçmesini istiyoruz. Bizler bu meydanlarda değil o tezgahların başlarında olmak istiyoruz. 

Bu sorunun çözümünde sorunluluğu  bulanları buradan  bir kez daha masaya oturmaya ve bu krizi çözmeye çağırıyorum. TEMSA gibi  ülkemize  katma değer sağlayan iş yerini kaderine terketmenin vebali de günahı da büyüktür. TEMSA  işçisini kapının önüne koymanın sorumluluğu ağırdır. Bu vebali bu yükü taşımak istemiyorsanız gelin çağrımıza olumlu cevap verin ve ekmek kapımızdaki mühürleri söküp atın. Yerli otomobil için sevinç çığlıkları attığımız                bir dönemde Türkiye’nin adını onlarca ülkede duyuran bir iş yerinin yok olup gitmesine seyirci kalmayın. Aksi takdirde karşınız da bizleri bulursunuz.

TEMSA gibi bir fabrikanın kurulmasının kolay olamdığını hepimiz biliyoruz. Bu neden ile yerli ve milli olan bir markaya  herkesi sahip çıkmaya davet ediyorum. Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında ön sıralarda yer alan TEMSA’ya herkes sahip çıkmalıdır. Sadece adana’nın değil Türkiye’nin göz bebeği olduğu herkes tarafından bilinmektedir. TEMSA ihlal yatırımın yükselen yıldızıdır. TEMSA’nın başarıları takdire şayandır. TEMSA biz emekçilerin evidir, yuvasıdır. TEMSA ÖZÇELİK İŞ SENDİKASI’NIN kalesidir. Evimizin, yuvamızın, kalesi olan  avuçlarımızın içinden kayıp gitmesine asla ve asla müsaade etmeyeceğiz. TEMSA üretimin yeniden başlaması için ne yapılması gerekiyorsan yaparız. İşimizin başına dönmek için cesaret ile mücadelemizi sürdürürüz. Adana’nın bükülmez yürekli  yiğitleri ALLAH’ına kurban olduğum Adana’lılar, ÖZ ÇELİK İŞ şubesi  ile  genel merkezi ile Türkiye’nin dört bir yanında ki teşkilatı ve 40.000’den fazla üyesi sizler ile beraberdir.

Tüm imkanlarımız ile TEMSA’daki alnı ak yüreği pak üyelerimizin yanındayız. Sizler rahata kavuşmadan bizlere rahat olmayacak. Sizler huzura kavuşmadan bizlere huzur  yok. Yüzünüzü güldürmeden bizlere sıcak yatak, uyku olmayacak. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  istihtam seferberliği başlattığı şu dönemde işsizler kervanına katılmanıza asla ve asla izin vermeyeceğiz. Çocuklarınızın ve eşlerinizin mutsuzluğunu yok etmek için var gücümüz ile mücadelemizi başlatıyoruz. Ocağınızın tütmesi, aşınızın pişmesi için ne gerekiyorsa onu yapacağız, gerekiyorsa bu meydan da kendimizi yakacağız.  Siz direndikçe bizde adam gibi işimizi yapmaya devam ettikçe biz bu işi kazanacağız inşallah.  Değerli yiğit emekçi kardeşlerim, TEMSA’da üretimi yeniden başlatıp işimize kavuşmak için çıktığımız bu yoldan  hiçbir zaman dönmeyeceğiz.
Masalarda, sahalarda, meydanlarda, daha da önemlisi bu işi bu hale getirenlerin sirkeköşklerinde, kademe perdeli ofislerinin önüne kadar taşıyacağız. İşimize kavuşmak için ne gerekiyorsa sonuna kadar yapacağız, Hiç kimse yumuşak başlılığımızı koyun yerine koymasın, koyun sanmasın.  Ülkemizi seviyoruz, işletmelerimizi seviyoruz, iş verenlerimizi seviyoruz, üyelerimizi seviyoruz. Gerektiğinde elimizi taşın altına koyduğumuzu zamanlar fazlasıyla olmuştur.  Değerli dostlarım, kıymetli kardeşlerim, ülkenin en saygın kuruluşlarından madurların ve mazlumların yanına koşmaktan geri kalmayan, Türkiye’de 700.000’den fazla çalışanı temsil eden HAK-İŞ’in destekleri ile sizlerin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz. Buraya HAK-İŞ’in genel başkanı Sayın Mahmut ARSLAN’ın selamları ile geldim.

Alanlarla, satanlarla, bankalarla sürekli görüşme halinde olan TEMSA için Ankara’da verdiğimiz mücadelede desteklerini bizden esirgemeyen Sayın Mahmut ARSLAN’a  TEMSA için göstermiş olduğu fedakar çalışmalarından dolayı  şükranlarımı sunuyorum. Bu kargaşaya, bu bilgi kirliliğinin çoğalmasına, bugün burada işimizin başında olmamız gerekirken nizamiyede toplanmamıza sebep olan tedarikçiyi, yan sanayii’yi, Adana’yı ve ülke ekonomisine sıkıntıya sokan anlayışlara sesleniyorum, sonuçları kötü olur katlanması size kalır.  Oturun bu ekonomik kavganızı çözün, kilitli ambarların kilitlerini kırın ve şarteli kaldırın. Bizim iş elbisemiz yağlı tulumlarımız dolaplarda bizi bekliyor. Çalışmak istiyoruz, üretmek istiyoruz, kazanmak istiyoruz, kazandırmak istiyoruz. Elektrikli otobüsümüzü yollarda dosta düşmana göstermek istiyoruz.  Türkiye’nin adını  dünyanın en ücra köşesine kadar götürmek istiyoruz. Eğer bu sesimize kulak vermezseniz bu işin bir sonraki aşaması daha sert ve çetin olarak önünüze gelir. Bu samimi içten çağrıma kulak verin ve belirsizliği bitirin, TEMSA’da üretime devam edin. Son sözüm şudur beyler, TEMSA’nın kapatılması ölümdür ölüm, ölüm ile pazarlık olmaz…

Ölümle pazarlığı denemeye kalkmayın, burada 1300 tane emeğini satan, çoluğunun çocuğunun rıskını kazanan, Adana’ya ve Türkiye’ye kazandıran bir kitle var, o kitlenin arkasında ÖZÇELİK İŞ VAR HAK-İŞ var. Eğer böyle bir şaka ile karşımıza gelirseniz,  Adana’nın ambulansları Adana’nın doktorları Adana’nın hastaneleri  burada bize hizmet verecektir çünkü ölümlü oynuyorsunuz, Allah yar ve yardımcımız olsun, hepinizi çok seviyorum kalın sağlıcak ile.

Evet arkadaşlar, Ankara’dan gerek bankalar ile gerek Sabancı Holding ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bunların her aşaması şube  başkanımız tarafından şube yöneticileri ve temsilcilerimize bildiriliyor. Çözüm ile hassas bir süreç yaşıyoruz çok içeriğine girmeden  sizlere bilgi vermeye devam edilecek.  

Yunus DEĞİRMENCİ ile yönetim kurulu üyeleri konuşma sonrası, iş veren ile istişarede bulunmak üzere TEMSA idari binaya geçti.

CEVAP VER